DÍTĚ S RÝMOU 10 DNÍ DOMA, JSTE V KARANTÉNĚ?, ZAVŘENÁ ŠKOLA? ..

15. 09. 2020

Doporučený postup pro rodiče a školy podle Ministerstva zdravotnictví

zkráceně:

Rodiče denně před odchodem do školy/školky ověří, jestli nemá dítě příznaky akutního onemocnění (teplota, kašel, rýma, chrapot, bolest v krku, hlavy, vyrážka, zvracení, průjem, bolesti břicha, svalů a kloubů, schvácenost). S těmito příznaky nemůže dítě do školy/školky.

Pokud jsou zjištěny příznaky ve škole, dítě si vyzvedává zákonný zástupce. Dítě zůstává minimálně 10 dní doma. Pokud poté nemá příznaky onemocnění, může do kolektivu. Potvrzení o potřebě ošetřování (paragraf) rodičům vystavíme. Nedělají se testy na koronavirus, lékař nepíše žádné potvrzení.

Kontaktujte nás telefonicky/mailem:

*pokud je průběh onemocnění vážnější (vysoké horečky, výrazný kašel, schvácenost, teploty trvající více než 3-4 dny, bolesti na hrudi, dušnost, opakované zvracení, výrazné trvající průjmy, velké bolesti břicha apod.)

*jde o chronicky nemocné dítě (cukrovka, astma, srdeční onemocnění, porucha imunity, nádorové onemocnění..),

*příznaky přetrvávají delší dobu

*dítě ztratí čich či chuť,

*dítě bylo v kontaktu s nemocným Covid-19,

Při akutních obtížích kontaktujte dětskou pohotovost, dětské oddělení nemocnice nebo záchrannou službu.

Je-li dítě Covid-19 pozitivní

Pokud dítě nemá příznaky onemocnění – zůstává doma v izolaci, ostatní členové domácnosti mají nařízenou karanténu, dodržují zvýšená hygienická opatření. Pokud je nadále bez příznaků, může po 10 dnech od prvního pozitivního testu do školy. Kontrolní test se nedělá. Pokud má příznaky, zůstává v izolaci minimálně 10 dní, do kolektivu může pokud je minimálně 3 dny bez příznaků. Kontrolní test se nedělá. Pokud je poté do 90 dní od ukončení izolace prokázán Covid-19 u dalšího člena domácnosti, dítě nemusí do karantény, pokud je bez příznaků, může chodit do kolektivu.

Byla uzavřena školka/škola z důvodu výskytu Covid-19

Potvrzení o potřebě ošetřování (paragraf) vydává škola/školka. Budete kontaktování „hygienou“, případně odesláni na testování podle vyhodnocení míry rizikovosti kontaktu s nemocnou osobou. V případě, že se u dítěte projeví příznaky onemocnění, informujte nás.